Kaip priimti sprendimus?

Skirtingi žmonės skirtingus sprendimus priima skirtingai. Dažnai vienam žmogui tinkanti strategija, kitam gali visiškai nepasiteisinti. Nėra vieno atsakymo ar vieno recepto, kaip priimti teisingą sprendimą, bet daugeliui iš mūsų prieš jį priimant, vertinga atkreipti dėmesį į keletą dalykų.

Iš pradžių siūlau pasikliauti jau turima patirtimi. Kiekvienas iš mūsų turi susiformavęs savo efektyviausią elgseną. Nebūtinai ji atrodo efektyviausia kitiems, tačiau kiekvienas žmogus susikonstruoja asmeninę sprendimų priėmimo strategiją ir ji jam yra pati komfortiškiausia. Net jeigu Jums atrodo, kad gyvenime sprendimų nepriimate arba už jus juos priima kiti, tai nėra tiesa. Labai dažnai girdžiu moteris sakančias, jog joms priimti sprendimus padeda vyrai, jos stokoja pasitikėjimo savimi. Bet pabandykite prisiminti bent 5 situacijas, kuomet priėmėte sprendimus viena. Galbūt tai kažkas iš darbinių situacijų? Prisiminkite laikotarpį, kai dar neturėjote antrosios pusės.  Tikrai turėtumėte rasti bent kelis kriterijus, kuriais rėmėtės tuo metu: Ar tie sprendimai buvo gerai apgalvoti? Ar dėliojote  pliusus ir minusus? Ar su kažkuo konsultavotės? Gal klausėtės intuicijos? Kas padėjo priimti teisingą sprendimą?

Prisiminkite keletą situacijų, kuriose priėmėte neteisingą sprendimą. Pagalvokite, kuo šie kartai skyrėsi nuo anų situacijų? Kokius kriterijus tąkart pamiršote? Jei paanalizuosite savo praeitį, tikrai rasite, ko iš jos pasimokyti. Jeigu peržvelgus turimus sprendimų priėmimo resursus nerasite tinkamo atsakymo, toliau pateiksiu keletą būdų, kurie galėtų padėti priimti sprendimą.

Pirma. Paanalizuokite žmogaus, kuris jums imponuoja, sprendimų priėmimų strategiją. Jeigu anksčiau priimdavote sprendimus kartu su vyru ir jie pasiteisindavo, pamąstykite, kokiais kriterijais vadovaudavosi jis. Galite pabandyti mintyse įsivaizduoti, kaip šioje situacijoje kalbėtumėte ar galvotumėte, ką sau patartumėte, jei būtumėte vyro vietoje. Jeigu ilgą laiką gyvenote kartu, tikriausiai nebus sunku mintyse, tai padaryti. Jei nenorite įsivaizduoti vyro, gal turite kitą jums imponuojantį asmenį? Pabandykite įsijausti į jo poziciją ir  pasakyti bent kelis argumentus, ką šioje situacijoje daryti ir ko vengti.

Antra. Norint priimti gerą sprendimą, visuomet svarbu turėti kuo daugiau informacijos. Aiškiai sau atsakykite, kodėl Jums svarbu priimti vieną ar kitą sprendimą. Surašykite ant popieriaus lapo, kokias naujas galimybes šis sprendimas padės atverti? Kokius svarbius poreikius padės patenkinti? Atsakykite sau, kas bus geriau ir ko trūks gyvenime, jeigu to sprendimo nepriimsite. Įsivaizduokite, jog svarstote įsigyti naujus namus. Galbūt senuose namuose jaučiatėss saugiau, bet negalite realizuoti savo svajonės, kuriai nauji namai būtini? Gal nauji namai suteiks daugiau buitinio komforto, tačiau jausite nuolatinę emocinę įtampą dėl kabančio kredito ir dėl to ribosite savo laisvalaikio galimybes? Pabandykite tiesiai ir atvirai išanalizuoti, kokie yra pliusai ir minusai. Pagalvokite, ar tikrai susirinkote visą techninę su sprendimu susijusią informaciją. Ar išsiaiškinote visas kreditavimo sąlygas? Ar palyginote jas skirtinguose bankuose? Ar tiksliai žinote, kokį būstą ir kur pirksite? Kaip kis jo vertė bei realizavimo galimybės ilgalaikėje perspektyvoje? Visa ši informacija, apie kurią nepagalvojote anksčiau, gali lemti Jūsų sprendimą. Atsakant ne tik į šiuos, bet įvairius kitus klausimus, gali prireikti susitikti su įvairiais specialistais: turto vertintojais, bankų darbuotojais ir pan., tačiau nepagailėkite laiko kokybiškam informacijos rinkimui. Ši techninė informacija, kuri emocijų fone neatrodė tokia svarbi,  gali turėti lemiamos įtakos priimant galutinį sprendimą.

Trečia. Nesivadovaukite kraštutinumais! Geriausi sprendimai priimami, kai žmogaus intuicijos ir racionalaus proto argumentai sutampa. Argumentai padeda nuraminti iš nežinomybės kylančią įtampą. Jei sugebėsite aiškiai ir logiškai argumentuoti, kodėl priėjote būtent prie tokios išvados, tai nepriklausomai nuo rezultato, išlaikysite pasitikėjimą savimi.  Intuicija yra mūsų emocinė atmintis. Ji atsižvelgia į jau turimą mūsų emocinį patyrimą ir to pasekoje palaiko arba prieštarauja mūsų sprendimams. Jeigu intuityviai jaučiatės patogiai dėl priimamo sprendimo, tikriausiai jau turite teigiamą emocinį patyrimą iš praeities, kuris yra susijęs su kažkuria sprendimo puse. Įsiklausykite į intuiciją! Ji tokia pat svarbi kaip ir Jūsų racionalus protas.

           Ketvirta. Pabandykite įsivaizduoti save ilgesnėje laiko perspektyvoje. Ant vieno lapo užrašykite teigiamą sprendimą,  ant kito – neigiamą. Padėkite juos skirtingose vietose ir atsistokite ant kiekvieno iš jų paeiliui. Įsivaizduokite save po 5 metų, jei priimtumėte šį sprendimą. Kaip atrodo jūsų gyvenimas? Kaip jaučiatės su šiuo sprendimu? Pabūkite tame gyvenime keletą minučių, pagalvokite apie jį. Tuomet pereikite ant kito lapo. Pabūkite naujoje pozicijoje, atsakykite į tuos pačius klausimus, vėl įsivaizduokite savo gyvenimą tik su kitu sprendimu. Palyginkite, kiek dvasinio, fizinio ir emocinio komforto jaučiate kiekvienoje šių pozicijų. Kartais žvilgsnis į save iš  laiko perspektyvos, gali padėti atrasti svarbių įžvalgų.

Penkta. Jei jaučiate, jog visgi Jums būtina aplinkinių parama, pasitarkite su artimaisiais, kurie Jus pažįsta, kuriais Jūs pasitikite. Galbūt, jie pasakys naujų argumentų, papildys Jūsų sąrašą: bus lengviau suprasti, kokia linkme judėti. Galbūt, Jums reikia tik žmogiško palaikymo ir paskatinimo, kad patvirtintumėte sau sprendimą, kurį jau esate priėmusi. Išgirskite nuomones, išanalizuokite jas, bet priimkite sprendimą pati. Niekas už Jus pačią geriau nežino, ko Jums iš tiesų reikia.  Niekas už Jus pačią geriau nenugyvens Jūsų gyvenimo nei Jūs pati.

Ir vis dėlto, jeigu po šių pratimų ir apmąstymų vistiek liksite didelėse dvejonėse ir įtampoje, tiesiog nuspręskite atidėti sprendimą konkrečiam laikui: pavyzdžiui, savaitei, mėnesiui ar pusei metų. Sprendimo nepriėmimas irgi yra sprendimas. Nesavalaikis sprendimas – net ir su geru rezultatu – ne visada atneša ilgalaikį pasitenkinimą. Galbūt po pusmečio vėl galėsite atsakyti į visus anksčiau išsikeltus klausimus ir viskas pasirodys, kur kas aiškiau ir paprasčiau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *